Kontrast
A+ A+ A+
Facebook

Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych

im. Tadeusza Kościuszki

w Tarnowie ul. Sanguszków 28
Technikum nr 9 Branżowa Szkoła I stopnia nr 7
Godło Polska

31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności

Celebrujemy dzisiaj Dzień Solidarności i Wolności – polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę tzw. porozumień sierpniowych. Dzień ten został ustanowiony piętnaście lat temu i ma na celu upamiętnienie historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej spod jarzma Związku Radzieckiego.

W sierpniu 1980 roku przez Polskę przetoczyła się fala strajków. Punktem kulminacyjnym był protest Wolnych Związków Zawodowych w Stoczni Gdańskiej, jaki rozpoczął się 14 sierpnia.

Porozumienie pomiędzy strajkującymi a stroną rządzącą podpisano 31 sierpnia. Na jego podstawie dopuszczono m.in. do zarejestrowania NSZZ „Solidarność” oraz zobowiązano polityków do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury.

 

zdjęcie: historyczna brama główna Stoczni Gdańskiej, foto: Wikimedia Commons

do góry