Kontrast
A+ A+ A+
Facebook

Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych

im. Tadeusza Kościuszki

w Tarnowie ul. Sanguszków 28
Technikum nr 9 Branżowa Szkoła I stopnia nr 7
Godło Polska

Pożegnanie Ś.P. Franciszka Szczutowskiego

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 30 sierpnia 2020 r. zmarł

Śp. Franciszek Szczutowski 

Długoletni Dyrektor Państwowego Technikum Ogrodniczego i Kurator Oświaty w Tarnowie

 

Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona w piątek 4 września 2020 r., o godz. 12:00

w Kaplicy Cmenatarza Komunalnego w Krzyżu.

Jego niezwykła osobowość została ukształtowana w dużej mierze przez czasy, w których przyszło mu żyć, a także przez niełatwe życiowe doświadczenia.

Franciszek Szczutowski, urodzony w rodzinie o korzeniach szlacheckich na Pomorzu blisko historycznej granicy z Krzyżakami, w dzieciństwie pracował w dużym gospodarstwie rolnym swojego ojca. Podczas wojny jako czternastolatek został wywieziony na roboty przymusowe do Rzeszy. Po zakończeniu wojny uczęszczał do Technikum Ogrodniczego w Płocku i Tarnowie, a następnie ukończył studia na wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej w Poznaniu. W latach 60-tych pracował w Technikum Ogrodniczym w Tarnowie – najpierw jako nauczyciel, a potem dyrektor szkoły. Po reformie administracyjnej, w wyniku której powstało województwo tarnowskie, przez kilkanaście lat pełnił funkcję Kuratora Oświaty. W każdej z ról, jaką przyszło mu pełnić, starał się przede wszystkim służyć ludziom i tak właśnie został zapamiętany. Praca w oświacie była dla niego wielką pasją.

Miał jednak inne zamiłowanie – szkółkarstwo. Przez blisko 40 lat prowadził wzorcową szkółkę drzew owocowych, a spod jego ręki wyszło dziesiątki tysięcy drzew, które do dziś rosną i owocują w kieleckich i sądeckich sadach. Ta pasja wymagała olbrzymiej cierpliwości, pokory i pracowitości.

Franciszek Szczutowski ukończył 93 lata. Choć dożył pięknego wieku, to jednak – po ludzku rzecz ujmując – na takie odejście zawsze jest zbyt wcześnie. Panie Franciszku, był Pan dla nas wzorem. Pamięć o Panu pozostanie wśród nas żywa.

do góry