EMPATIA WYRÓŻNIONA KOLEJNYM OBRAZEM "OKRUCH WDZIĘCZNOŚCI"

5 stycznia 2018 r. Prezes Fundacji "Kromka Chleba" Anna Czech uhonorowała już po raz trzeci Centrum Wolontariatu "Empatia" obrazem "Okruch wdzięczności". Jest to najwyższe wyróżnienie przyznawane za duże wsparcie finansowe na rzecz budowy tarnowskiego Hospicjum "Via Spei". Pierwsza nagroda za wpłatę 100 000 zł trafiła do "Empatii" w październiku 2014, druga w maju 2016, a trzecia w styczniu 2018 r. Wolontariusze podczas wielu akcji charytatywnych na terenie sklepów, szkół i przedszkoli oraz na placach przykościelnych zdołali uzbierać już 300 000 zł. Nagrodę w imieniu wszystkich zaangażowanych w wolontariat odebrała Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych w Tarnowie - Alicja Czerwińska-Franek: "Nagroda odbierana po raz trzeci cieszy jeszcze bardziej, ponieważ udowadnia, że praca wolontariuszy nie była jednorazowym zrywem, a jest długofalowym działaniem. Pracujemy nie dla nagród. Jesteśmy przekonani, że angażujemy się w słuszną sprawę. Ważnym jest również, aby młodzież potrafiła być otwarta na ludzkie potrzeby i chętnie pomagała". Nie zabrakło podziękowań dla wszystkich opiekunów i koordynatorów wolontariatu, z których największą, bo aż 50-cioosobową grupę tworzą nauczyciele z "Ogrodnika".

GALERIA ZDJĘĆ

PRASA O "EMPATII"


ARTYKUŁY

SPOTKANIE WIGILIJNE DLA SAMOTNYCH

W dniu 24.12.2017 odbyła się druga tarnowska "WIGILIA DLA SAMOTNYCH" zorganizowana przez Urząd Miasta wspólnie z Fundacją EMPATIA Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie oraz jej Wolontariuszy.

GALERIA ZDJĘĆ
Więcej zdjęć na TARNOW.PL


ROZMOWA O EMPATII W RADIU RDN (5 grudnia 2017)

EMPATIA ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

Wolontariusze Empatii pomogli św. Mikołajowi w przygotowaniu prezentów dla najmłodszych :-)

GALERIA ZDJĘĆ


PRZEKAZANIE KARMY DO SCHRONISKA "AZYL"

W dniu 30 listopada wolontariusze Empatii, przekazali karmę zebraną podczas XIII akcji "Przemów ludzkim gestem" tarnowskiemu Schronisku "Azyl".

GALERIA ZDJĘĆ

"ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM EMPATII"

Zapraszamy wolontariuszy do pracy podczas przedświątecznych zbiórek żywności i datków na organizację Wigilii dla Ubogich.MARSZ W OBRONIE ZWIERZĄT

04 października 2017 r. w ramach Światowego Tygodnia Zwierząt odbył się marsz w obronie zwierząt, którego organizatorem był Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. Uczniowie ZSEO oraz mieszkańcy miasta wraz ze swoimi pupilami wyruszyli spod pomnika gen. J. Bema i udali się ulicą Wałową na Rynek, gdzie odczytany został protest przeciwko stosowaniu przemocy wobec zwierząt. Następnie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przygotowane wcześniej hasła, mające zwrócić uwagę na konieczność pomocy zwierzętom.


GALERIA ZDJĘĆ

relacja z marszu w IMAV.TV

Centrum Wolontariatu "Empatia" w ramach obchodów

Międzynarodowego Miesiąca Dobroci dla Zwierząt

zaprasza do udziału
w XIII - tej akcji charytatywnej "Przemów ludzkim gestem"

W dniach 2 października - 3 listopada 2017 r. na terenie szkół i przedszkoli zostanie przeprowadzona zbiórka karmy oraz środków pieniężnych na leczenie zwierząt.


Poprzez takie działania chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad nimi, na warunki bytowe w schroniskach, oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. W schroniskach i azylach czekają dziesiątki zwierząt, które rozpaczliwie potrzebują naszej uwagi, przyjaźni i opieki.


WOLONTARIUSZE EMPATII NA PRZEMÓWIENIU DONALDA TRUMPA

W dniu 6 lipca 2017 r., wolontariusze Empatii byli obecni na przemówieniu prezydenta USA Donalda Trumpa, wygłoszonym na placu Krasińskich w Warszawie.


GALERIA ZDJĘĆ


V GALA EMPATII

12 czerwca 2017 r. już po raz piąty Zespół Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych w Tarnowie zorganizował Galę Empatii, która jest wielkim świętem dla Wolontariuszy, Opiekunów i Koordynatorów wolontariatu. Podczas uroczystego podsumowania mijającego roku szkolnego na ręce Pani Prezes Fundacji "Kromka Chleba" Anny Czech został przekazany czek w wysokości 10 054,01 zł. Zebrana kwota będzie wykorzystana na kolejne etapy budowy hospicjum.
Najbardziej wyróżniające się placówki oświatowe z Tarnowa i regionu otrzymały rubinowe, złote, srebrne i brązowe "Serduszka Empatii" będące podziękowaniem, a zarazem mobilizacją do podejmowania kolejnych wyzwań mających na celu pomoc potrzebującym.
Szczególne podziękowania Pani Prezes Anna Czech skierowała do Nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych, którzy pracują w CW "Empatia" systematycznie przez cały rok. Wręczono jedno złote serduszko, pięć srebrnych i cztery brązowe "Serduszka Empatii".
Za współpracę doceniono również 13 Koordynatorów z zaprzyjaźnionych szkół. Nie mogło również zabraknąć nagród dla 10-ciu wyróżniających się Wolontariuszy. Tytuł "Najlepszy Wolontariusz Empatii" oraz rower - nagroda główna przypadły w tym roku Aleksandrze Malec, uczennicy klasy I z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, która przepracowała społecznie 270 godzin.
Szkoła Podstawowa w Krzeczowie, które najbardziej zaangażowała się w akcję "Złotówka.." miała podczas Gali okazję zaprezentować swoją działalność wolontariacką.
Galę Empatii uświetnił występ dzieci z Przedszkola w Filipowicach oraz chóru nauczycielsko-uczniowskiego z Zakliczyna.
Organizatorzy Gali Empatii składają serdeczne podziękowania za przybycie i zapraszają do współpracy w nadchodzącym roku szkolnym.
NAGRODZENI SERDUSZKAMI EMPATII

GALERIA ZDJĘĆ

Wolontariusze ZSEO w Sejmie

W dniu 7 czerwca wolontariusze ZSEO wraz z Opiekunami odwiedzili Sejm RP.


GALERIA ZDJĘĆ

Młodzież pomaga najmłodszym pacjentom szpitali

25 i 27 maja 2017 r. wolontariusze "Empatii" zbierali pieniądze na zakup środków pielęgnacyjnych dla małych pacjentów. Zakupione środki w dniu 6 czerwca zostały przekazane Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie-Prokocimiu.

RDN
GALERIA ZDJĘĆ

Dni Dawcy Szpiku Kostnego

Akcja przeprowadzona w dniach 25-27 maja 2017 r.Wolontariusze "Empatii" rejestrowali potencjalnych kandydatów do bazy dawców szpiku.

ZSE-O: image 1 0f 3 thumb
ZSE-O: image 1 0f 3 thumb

Dzień Dziecka w ZSEO

Wolontariusze ZSEO gościli dzieci z Publicznego Przedszkola nr 34 w Tarnowie. Dzieci spędziły czas w murach szkoły niezwykle aktywnie. Po zajęciach sportowych, jakie dla nich przygotowano, dzieci zostały nagrodzone "Ciasteczkowymi medalami". Następnie udały się do pracowni gastronomicznych, gdzie miały możliwość upieczenia swojej własnej pizzy i wyboru ulubionych składników. Dowiedziały się również co to są witaminy i składniki mineralne, a później mogły dopasować różne produkty spożywcze do poszczególnych witamin. Dużym zainteresowaniem cieczył się kącik fryzjerski, gdzie wolontariuszki układały im przepiękne fryzury. Wielką radość sprawiła przedszkolakom czekoladowa fontanna, która dodatkowo osłodziła pobyt w naszej szkole.


GALERIA ZDJĘĆ
AMICUS HOMINUM, CZYLI PRZYJACIEL CZŁOWIEKA

Alicja Czerwińska - Franek, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych w Tarnowie została laureatką prestiżowej nagrody Amicus Hominum za szczególną pełną szlachetności i zaangażowania działalność skierowaną do osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych, a także za wsparcie materialne działań mających na celu pomoc dzieciom, osobom biednym, niepełnosprawnym, chorym i cierpiącym. 14 grudnia 2016 r. podczas uroczystej gali w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie wręczono nagrody laureatom i wyróżnionym w następujących kategoriach:

Polityka Społeczna i Prorodzinna
Promocja i Ochrona Zdrowia
Pomoc Niepełnosprawnym
Sport i Edukacja
Działalność Filantropijna

Alicja Czerwińska - Franek jest założycielką Centrum Wolontariatu "Empatia". Od ponad dziesięciu lat kieruje pracą wolontariuszy podczas organizacji akcji charytatywnych. Aktywnie włącza młodzież w szereg bezinteresownych inicjatyw społecznych. Porywa do działania oraz wspiera pomysły szkolnych koordynatorów i opiekunów wolontariatu. Umiejętność pogodzenia pracy zawodowej z działalnością społeczną jest dla mnie źródłem osobistego zadowolenia. Wolontariat daje siłę do działania, uczy szacunku do samego siebie i innych, pozwała cieszyć się życiem. Dzięki takiej działalności można uczyć się dobrej organizacji pracy. Świadomość, że nasi uczniowie są odpowiedzialnymi i wrażliwymi ludźmi, przynosi największe zadowolenie. Przyznanie nagrody Amicus Hominum to wielki zaszczyt dla mnie, a także dla Nauczycieli i Wolontariuszy "Empatii" - mówi Alicja Czerwińska - Franek. Nagroda "Amicus Hominum" ustanowiona została w 2006 roku przez samorząd województwa małopolskiego w celu wyróżnienia osób prywatnych, które działają na rzecz dobra innych i swoją bezinteresowną aktywnością wspierają drugiego człowieka. Poprzez Nagrodę samorząd województwa chce podziękować wszystkim tym, dzięki których pracy i zaangażowaniu, inwencji i oddaniu upowszechniane są postawy wzajemnej pomocy, wsparcia i poświęcenia dla dobra drugiego człowieka. Jest ona również rozwinięciem i kontynuacją polityki samorządu województwa związaną z promocją wolontariatu. Laureatem nagrody Amicus Hominum można zostać tylko raz. Tegoroczni laureaci od wielu lat prowadzą działania na rzecz innych osób i aktywnie uczestniczą w życiu lokalnych społeczności. Gratulując nagrodzonym, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa podkreślał ich wkład w kształtowanie i promocję wartości prospołecznych.

GALERIA ZDJĘĆ

PRZEKAZANIE KARMY ZEBRANEJ PODCZAS XII Tarnowskiej Akcji Charytatywnej "Przemów ludzkim gestem"


V Tarnowska Gala Wolontariatu

W dniu 09 grudnia 2016 r., dwaj uczniowie naszej szkoły: Chrystian Valnet z klasy I Technikum Obsługi Turystycznej i Jakub Iwanek z klasy III Technikum Architektury Krajobrazu, wzięli udział w V Tarnowskiej Gali Wolontariatu, która odbyła się w Pałacu Młodzieży. Podczas Gali zostały wręczone okolicznościowe dyplomy, nagrody i statuetki "Wolontariusz Roku 2016". Jakub otrzymał wyróżnienie w konkursie, a Chrystian dyplom uznania.

ZSE-O: image 1 0f 3 thumb
ZSE-O: image 1 0f 3 thumb

Informacja o obchodach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, umieszczona na stronie MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ


MEN

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA z "EMPATIĄ"

W poniedziałek, 5 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie, w którym działa od dziesięciu lat znane już w Tarnowie i regionie Centrum Wolontariatu "Empatia", odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Do Pałacu Sanguszków przybyli w tym dniu wyjątkowi Goście: Stanisław Salaterski - Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, Maciej Kopeć - podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Piotr Gajewski - dyrektor Departamentu Informacji i Promocji w MEN, Barbara Nowak - Małopolski Kurator Oświaty, Artur Puciłowski - Dyrektor Delegatury Kuratorium w Tarnowie, Józef Gawron - Wicewojewoda Małopolski, Roman Ciepiela - Prezydent Miasta Tarnowa, Roman Łucarz - Starosta powiatu tarnowskiego, Anna Czech - Prezes Fundacji Kromka Chleba, Stanisław Klimek - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Anna Krakowska - Wiceprzewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej, Łukasz Trawiński - st. specjalista w Departamencie Informacji i Promocji MEN, Iwona Klich - Inspektor Wydziału Edukacji UMT, Dyrektorzy szkół i przedszkoli Tarnowa i powiatu tarnowskiego zaprzyjaźnionych z "Empatią", Rodzice i Przyjaciele szkoły. Spotkanie rozpoczęło się występem "Małych Zalasowian", którzy przy dźwiękach muzyki granej przez kapelę ludową "Zalasowianie" zatańczyli m.in. krakowiaka. Były ciepłe słowa i życzenia pod adresem Wolontariuszy i Nauczycieli zaangażowanych w wolontariat. Uczennica klasy 3 Technikum Żywienia - Patrycja Szpala za przepracowanie największej ilości godzin w wolontariacie otrzymała nagrodę główną - rower. Ponadto zostało wyróżnionych 10-ciu najlepszych Wolontariuszy i 10-ciu Nauczycieli. Nie zabrakło prezentacji o działalności szkoły i Centrum Wolontariatu "Empatia". Wiele radości wprowadziły również swoim występem dzieci z Przedszkola nr 32 w Tarnowie. Specjalnie na ten dzień uczniowie przygotowali prezentację kierunków kształcenia, działalności Kółka Etnograficznego, Kółka Jeździeckiego, wystawę warzyw i owoców, carvingu, przetworów na zimę, gatunków jabłek, miodów, własnoręcznie wykonanych ozdób świątecznych - choinek, bombek, kartek i świec. Tradycyjnie w czasie przedświątecznym uczniowie upiekli pierniki z Mikołaja i serduszka "Empatii". Był też kącik św. Mikołaja, którego postać wiąże się z wolontariatem. 5 grudnia był wyjątkowym, radosnym dniem dla wszystkich uczestników uroczystości. Dziękujemy Dyrektorom szkół i przedszkoli, którzy świętowali razem z nami. Cieszymy się, że Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska ogłosiła rok szkolny 2016 / 17 Rokiem Wolontariatu.

WYRÓŻNIENI NAUCZYCIELE


1.Bartłomiej Koza
2.Joanna Chramęga - Mucha
3.Krzysztof Malinowski
4. Anna Hołda
5.Magdalena Żmuda
6.Agnieszka Drelicharz
7.Dorota Kruczek
8.Kamil Ziobroń
9.Justyna Bogusz
10.Agnieszka Radzik

WYRÓŻNIENI WOLONTARIUSZE


Patrycja Szpala 3 TŻ - nagroda główna( rower)
1.Daniel Iwaniec 4 TOT
2.Tomasz Pondel 4 TOT
3.Angelika Dzierwa 4 TAK
4.Kinga Foryś 3 TŻ
5.Jakub Iwanek 3 TAK
6.Sylwia Chrobak 3 TŻ
7.Nils Drabik 4 TE
8.Roksana Pawłowska 3 TŻ
9.Weronika Wajchamer 2 TŻ a
10.Agata Wardzała 3 TAK

tarnowska.tv
tarnow.pl
GALERIA ZDJĘĆ


MARSZ W OBRONIE ZWIERZĄT

7 października 2016 r. w ramach Światowego Tygodnia Zwierząt odbył się marsz w obronie zwierząt, którego organizatorem był Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. Uczniowie tarnowskich szkół oraz mieszkańcy miasta wraz ze swoimi pupilami wyruszyli spod pomnika gen. J. Bema i udali się ulicą Wałową na Rynek, gdzie odczytany został protest przeciwko stosowaniu przemocy wobec zwierząt. Następnie uczniowie ZSEO zaprezentowali przygotowane wcześniej hasła, mające zwrócić uwagę na konieczność pomocy zwierzętom.

GALERIA ZDJĘĆIV GALA EMPATII

15 czerwca 2016 r. już po raz czwarty Zespół Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych w Tarnowie zorganizował Galę Empatii, która jest wielkim świętem dla Wolontariuszy, Opiekunów i Koordynatorów wolontariatu. Podczas uroczystego podsumowania mijającego roku szkolnego na ręce Pani Prezes Fundacji "Kromka Chleba" Anny Czech został przekazany czek w wysokości 10 046,03 zł. Zebrana kwota podczas IV akcji charytatywnej "Złotówka na budowę hospicjum Via Spei" będzie wykorzystana na wykonanie instalacji.
W tym dniu do Pałacu Sanguszków przybyło wielu dostojnych Gości: Jego Ekscelencja Biskup Stanisław Salaterski, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie - Artur Puciłowski, Pełnomocnik Prezydenta Tarnowa ds. Edukacji -Bogumiła Porębska, która w podziękowaniu za wspieranie działalności wolontariackiej otrzymała złote "Serduszko Empatii", a także radny Rady Miejskiej w Tarnowie Piotr Górnikiewicz uhonorowany za pomoc "Empatii" brązowym serduszkiem. Oczywiście nie zabrakło Wolontariuszy w każdym przedziale wiekowym wraz ze swoimi Dyrektorami i Opiekunami, Rodziców i Przyjaciół Empatii.
Najbardziej wyróżniające się placówki oświatowe z Tarnowa i regionu otrzymały złote, srebrne i brązowe "Serduszka Empatii" będące podziękowaniem, a zarazem mobilizacją do podejmowania kolejnych wyzwań mających na celu pomoc potrzebującym.
Szczególne podziękowania Pani Prezes Anna Czech skierowała do Nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych, którzy pracują w CW "Empatia" systematycznie przez cały rok. Troje spośród nich otrzymało srebrne "Serduszka Empatii", a dziesięcioro brązowe.
Za współpracę doceniono 14-tu Koordynatorów z zaprzyjaźnionych szkół, m.in. z Tylicza i Krynicy-Zdroju. Nie mogło również zabraknąć nagród dla 10-ciu wyróżniających się Wolontariuszy. Tytuł "Najlepszy Wolontariusz Empatii" oraz rower - nagroda główna przypadły w tym roku Aleksandrze Adamus maturzystce ZSEO, która przepracowała społecznie 196 godzin.
Placówki, które najbardziej zaangażowały się w akcję "Złotówka.." miały podczas Gali okazję zaprezentować swoje sposoby organizowania działalności wolontariackiej: Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie Gimnazjum nr 11 w Tarnowie Zespół Szkół Publicznych w Radgoszczy.
Najwięcej godzin w CW "Empatia" przepracowali Wolontariusze z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych oraz z Gimnazjum nr 2 w Tarnowie.
Galę Empatii uświetniły swoim barwnym i radosnym występem Dzieci z Przedszkola nr 32 w Tarnowie. Ponadto wiele wzruszeń i refleksji dostarczyli swoim śpiewem Uczniowie z Gimnazjum w Gruszowie Wielkim oraz z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Zalasowej.
Organizatorzy Gali Empatii składają serdeczne podziękowania za przybycie i zapraszają do współpracy w nadchodzącym roku szkolnym. NAGRODZENI SERDUSZKAMI EMPATII
mgr Alicja Czerwińska-Franek

GALERIA ZDJĘĆ

WOLONTARIUSZE EMPATII CZYTAJĄ DZIECIOM

7 i 8 czerwca 2016 r. wolontariusze Empatii z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie po raz kolejny udali się do przedszkoli, by podziękować za szczególne zaangażowanie podczas przeprowadzonej w marcu i kwietniu zbiórki na rzecz budowy hospicjum Via Spei. Tym razem wolontariusze ZSEO zaprezentowali przedszkolakom bajkę o Czerwonym Kapturku. Ponadto po przedstawieniu zaprosili dzieci do wspólnej zabawy. Wolontariusze odwiedzili: Przedszkole Publiczne Nr 34, Ochronkę im. Świętej Rodziny, Przedszkole Publiczne Nr 32, Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Nowodworzu, Przedszkole Publiczne Nr 8 i Przedszkole Publiczne Nr 31.
mgr Justyna Bogusz

GALERIA ZDJĘĆ

WYCIECZKA NAJLEPSZYCH WOLONTARIUSZY DO ŁAGIEWNIK
25 maja 2016 r.

GALERIA ZDJĘĆ

ZSEO w II etapie projektu
"Mieć wyobraźnię Miłosierdzia"
w Małopolskim Urzędzie Wojewodzkim w Tarnowie.

GALERIA ZDJĘĆ

EMPATIA WYRÓŻNIONA KOLEJNYM OBRAZEM "OKRUCH WDZIĘCZNOŚCI"

7 maja w Lusławicach podczas charytatywnego koncertu Grzegorza Turnaua, Centrum Wolontariatu "Empatia" działające przy ZSEO w Tarnowie zostało wyróżnione kolejnym obrazem "Okruch Wdzięczności" pędzla tarnowskiego artysty Wacława Onaka, za przekazanie kolejnych 100 000 zł na rzecz budowy hospicjum Via Spei w Tarnowie. Gratulujemy wszystkim wolontariuszom :)
mgr Alicja Czerwińska-Franek

GALERIA ZDJĘĆ

ZWIERZĘ TO NIE PREZENT

W najbliższy weekend 6-8 maja w sklepie Simply, odbędzie się akcja "Zwierzę to nie prezent". Jej celem jest uświadomienie ludziom, iż nie należy kupować żywych zwierząt w formie prezentu komunijnego czy gwiazdkowego. A statystyki są przerażające - co roku do schronisk trafia ponad 100 tysięcy niechcianych zwierząt. I notabene one mają szczęście, ponieważ wiele zwierzaków zostaje po prostu wyrzuconych. Wolontariusze _Empatii_ przygotowali na najbliższą akcję modelinowe pieski i kotki, które będą rozdawać wszystkim tym, którzy poprzez datki pieniężne czy też zakup karmy zechcą dołączyć się do zbiórki na rzecz bezdomnych zwierząt.
mgr Alicja Czerwińska-Franek


Architekci Projektują tereny zielone VIA SPEI.

Koncepcje zagospodarowania terenów zieleni wokół hospicjum Via Spei, przygotowane przez uczniów klas drugich i trzecich Technikum Architektury Krajobrazu.

GALERIA ZDJĘĆ

KLASY 2 i 3 TAK ZAGOSPODARUJĄ TEREN ZIELENI WOKÓŁ HOSPICJUM

W dniu 22.03.2016 klasy 2 i 3 Technikum Architektury Krajobrazu udały się na teren budowy Hospicjum Via Spei, w celu wykonania prac projektowych terenów zielonych wokół obiektu.

GALERIA ZDJĘĆ

WOLONTARIUSZE EMPATII PRZYGOTOWALI PACZKI DLA NAJBIEDNIEJSZYCH

Wolontariusze Szkolnego Centrum Wolontariatu EPATIA przygotowali paczki na swięta dla najuboższych.

GALERIA ZDJĘĆ

Spektakl "Święta od nowa"

25 stycznia 2016 r. w siedzibie Fundacji "Kromka Chleba" podczas tradycyjnego wieczoru kolęd Wolontariusze "Empatii" z grupy teatralnej "Ponad czasem" zaprezentowali spektakl "Święta od nowa". Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i zaproszeni Goście oglądając młodych aktorów na scenie, mogli przekonać się, jaką moc mają w sobie Święta Bożego Narodzenia... skoro nawet najbardziej zgorzkniały i przeciwny świętowaniu główny bohater, ulega pięknej tradycji.


Link Tarnowska TV o nas

GALERIA ZDJĘĆ


Środek ferii, a Wolontariusze Empatii pracują...

Zbiórka na placu przykościelnym w Zbylitowskiej Górze 24 stycznia 2016 r.

GALERIA ZDJĘĆ

C.W. Empatia ma swój kalendarzyk na 2016 rok.


17 FINAŁ AKCJI "WSZYSTKIE DZIECI SĄ KOCHANE"

Finał Międzyszkolnej Akcji "WSZYSTKIE DZIECI SĄ KOCHANE"

GALERIA ZDJĘĆ

STROIKI ŚWIĄTECZNE

Uczniowie ZSE-O, wolontariusze Empatii podczas robienia stroników świątecznych.

GALERIA ZDJĘĆ

MIKOŁAJOWE PIERNICZKI

Uczniowie technikum żywienia, wolontariusze Empatii pieką pierniczki Mikołajowe dla dzieci.

GALERIA ZDJĘĆ

WOLONTARIUSZE SZKOLNEGO CENTRUM WOLONTARIATU "EMPATIA" CZYTAJĄ BAJKI DZIECIOM W KOLEJNYCH PRZEDSZKOLACH

24 listopada 2015 r. wolontariusze "Empatii" ponownie udali się do kolejnych przedszkoli. Tym razem odwiedzili Przedszkole Nr 31, Przedszkole Nr 32, Przedszkole Nr 34 w Tarnowie oraz Przedszkole w Tarnowcu. Przedstawienie, a następnie wspaniała zabawa z dziećmi zachęca nas do kolejnych wizyt.
mgr Justyna Bogusz

GALERIA ZDJĘĆ

PO RAZ KOLEJNY WOLONTARIUSZE SZKOLNEGO CENTRUM WOLONTARIATU "EMPATIA" CZYTAJĄ BAJKI DZIECIOM

18 listopada 2015 r. wolontariusze "Empatii" udali się do kolejnych przedszkoli by podziękować za przyłączenie się do XI edycji akcji charytatywnej "Przemów ludzkim gestem". Uczniowie zaprezentowali przedszkolakom bajeczkę o trzech małych kotkach i złym piesku. Po przedstawieniu zaś, zaprosili dzieci do wspólnej zabawy.
mgr Justyna Bogusz

GALERIA ZDJĘĆ

WOLONTARIUSZE SZKOLNEGO CENTRUM WOLONTARIATU "EMPATIA" CZYTAJĄ BAJKI DZIECIOM

4 listopada 2015 r. wolontariusze "Empatii" udali się do Publicznego Przedszkola nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi w Mościcach, by podziękować za przyłączenie się do XI edycji akcji charytatywnej "Przemów ludzkim gestem". Uczniowie zaprezentowali przedszkolakom bajeczkę o trzech małych kotkach i złym piesku. Po przedstawieniu zaś, zaprosili dzieci do wspólnej zabawy.
mgr Justyna Bogusz

GALERIA ZDJĘĆ

WOLONTARIUSZE SZKOLNEGO CENTRUM WOLONTARIATU "EMPATIA" PORZĄDKUJĄ CMENTARZ

30 października 2015 r. uczniowie ZSEO w ramach Akcji Znicz odwiedzili cmentarze w Rzędzinie, Krzyżu, Klikowej, Mościcach oraz Stary Cmentarz, na których znajdują się groby osób związanych z historią szkoły. Uczestniczyli również we mszy świętej upamiętniającej odzyskanie niepodległości przez Tarnów jako jedno z pierwszych miast w Polsce.

GALERIA ZDJĘĆ

PRZEMÓW LUDZKIM GESTEM
- zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt

W dniach 1 - 4 października 2015 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Zwierząt została zorganizowana XI akcja charytatywna "Przemów ludzkim gestem". Wolontariusze "Empatii" kwestowali na rzecz zwierząt potrzebujących pomocy.
Temat opieki i odpowiedzialności wobec zwierząt nie tylko tych, które są z nami w domach, ale szczególnie pokrzywdzonych przez los, jest wciąż dla nas aktualny.
Na co dzień opiekujemy się kotami żyjącymi w Parku Sanguszków.
We współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami Oddział w Tarnowie - zostało zebranych: 316,8 kg karmy oraz 2 742,48 zł.
Dziękujemy wszystkim Wolontariuszom "Empatii" za szczególną wrażliwość i poświęcony czas, a wszystkim Darczyńcom za okazaną życzliwość.
mgr Alicja Czerwińska-Franek

GALERIA ZDJĘĆ


Szanowni Państwo, Drodzy Wolontariusze,

zapraszamy do współpracy w nowym roku szkolnym 2015/16.
Już wkrótce prześlemy harmonogram planowanych przedsięwzięć przez Szkolne Centrum Wolontariatu "Empatia".

Pozdrawiam.
Alicja Czerwińska-Franek
III GALA EMPATII

Już po raz trzeci Zespół Szkół Ekonomiczno- Ogrodniczych zgromadził Wolontariuszy, Opiekunów, Dyrektorów szkół i przedszkoli powiatu tarnowskiego oraz Przyjaciół, aby podsumować działania prowadzone przez Centrum Wolontariatu "Empatia" w roku szkolnym 2014 / 2015. "Cieszymy się z każdej, nawet najmniejszej pomocy, jaką ofiarują młodzi ludzie, aby wesprzeć budujące się w Tarnowie pierwsze hospicjum stacjonarne Via Spei" - powiedziała Prezes Fundacji "Kromka Chleba" Anna Czech. Podczas Gali Empatii za pracę oraz wspieranie działań wolontariackich zostały przyznane już po raz kolejny "Serduszka Empatii".

W tym roku ZŁOTYMI SERDUSZKAMI EMPATII uhonorowaliśmy:
* Panią Urszulę Blicharz - Dyrektor Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura
                                          w Tarnowie
* Panią Annę Czech - Prezes Fundacji "Kromka Chleba"
* Panią Krystynę Latałową - Pełnomocnika Prezydenta Miasta Tarnowa ds Kultury.

Ponadto wręczyliśmy 13 SREBRNYCH SERDUSZEK i 34 BRĄZOWE.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie, Zespół Szkół w Chojnku oraz Publiczne Przedszkole nr 8 w Tarnowie - jako szczególnie wyróżniające się - przygotowały prezentacje swoich działań wolontariackich. Nie zabrakło miłych wrażeń artystycznych, których dostarczyły wszystkim przedszkolaki, tańcząc i recytując.

Szczególnie serdeczne podziękowania zostały skierowane do wszystkich Nauczycieli - Opiekunów, którzy nie szczędząc czasu i energii koordynowali pracą swoich podopiecznych podczas akcji.

Wśród wyróżnionych brązowymi serduszkami "Empatii" znaleźli się Nauczyciele ZSEO:
Joanna Chramęga - Mucha
Agnieszka Drelicharz
Kamil Ziobroń


Jednak najgorętsze podziękowania za pracę odebrali sami Wolontariusze.
Dwunastu z nich otrzymało nagrody rzeczowe. Nagroda główna - rower przypadła w tym roku Danielowi Iwańcowi z klasy II Technikum Obsługi Turystycznej. Najlepszy Wolontariusz Empatii przepracował 149 godzin.

Wszystkim Uczestnikom III Gali Empatii oraz Współpracującym z CW "Empatia" serdecznie dziękujemy.

Wyrażamy nadzieję, że za rok będziemy się cieszyć wspólnie z kolejnych sukcesów :-)

GALERIA ZDJĘĆ

http://miastoiludzie.pl/2015/06/10/czek-od-uczniow-na-hospicjum/ http://www.rdn.pl/index.php/wiadomosci/tarnow/11995-iii-gala-empatii http://tarnow.naszemiasto.pl/artykul/iii-gala-empatii-w-tarnowie-zdjecia,3416546,galop,t,id,tm.html


III AKCJA CHARYTATYWNA
"ZŁOTÓWKA NA BUDOWĘ HOSPICJUM VIA SPEI W TARNOWIE"

Centrum Wolontariatu "Empatia" działające w Zespole Szkól Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie oraz Fundacja "Kromka chleba" zapraszają do udziału w III -ej akcji charytatywnej "Złotówka na budowę Hospicjum Via Spei w Tarnowie"

Celem tego przedsięwzięcia jest zebranie środków na budowę pierwszego stacjonarnego hospicjum w Tarnowie. Zapraszamy do współpracy Dyrekcję, Nauczycieli, Uczniów, Rodziców i Partnerów placówek powiatu tarnowskiego. Jesteśmy przekonani, że wobec wielu inicjatyw podejmowanych na rzecz hospicjum, placówki oświatowe również nie powinny pozostać obojętne. Każda pomoc będzie gestem solidarności w czynieniu dobra, ale przede wszystkim ważnym elementem wychowania dzieci i młodzieży.


"Światowy Dzień Kota" z "Empatią"

w lutym już po raz 10-ty w Polsce będzie obchodzony "Światowy Dzień Kota". To jedna z wielu okazji, aby mówić o znaczeniu kotów w życiu człowieka. Szczególnie pamiętamy o tych, które nie mają przytulnego domu i muszą każdego dnia szukać pożywienia. W zimowych miesiącach jest to wyjątkowo trudne.
Wolontariusze Centrum Wolontariatu "Empatia" nie pozostają obojętni na ciężki koci los, dlatego w dniach 5- 7 lutego 2015 r. przeprowadzą akcję charytatywną w 6-ciu tarnowskich sklepach. Będą zbierali datki i karmę dla bezdomnych zwierząt. Wszystkich chętnych Wolontariuszy zapraszamy do pracy.
Zgłoszenia: empatia.zseo@o2.pl

mgr Alicja Czerwińska-Franek


Konferencja Prasowa

21 stycznia 2015 r. w siedzibie Fundacji "Kromka chleba" odbyła się konferencja prasowa dotycząca planów pozyskiwania kolejnych środków na budowę Hospicjum Via Spei w bieżącym roku. Prezes Fundacji P. Anna Czech przedstawiła dotychczasowy stan budowy obiektu oraz kolejne etapy, które będą realizowane w najbliższym czasie. Poczyniono również konkretne plany względem pracy Wolontariuszy ze Szkolnego Centrum Wolontariatu "Empatia" reprezentowanego przez P. Wicedyrektor Alicję Czerwińską-Franek. Głównym działaniem będzie rozdawanie ulotek mieszkańcom Tarnowa i regionu dot. przekazania 1% dla Fundacji "Kromka chleba". Nie zabraknie również akcji charytatywnych na placach przykościelnych i w centrach handlowych. Ponadto już w marcu rozpocznie się w szkołach i przedszkolach powiatu tarnowskiego III-cia akcja "Złotówka na budowę hospicjum".

GALERIA ZDJĘĆ

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 2015

zebraliśmy 3 687,73 zł
najlepsze puszki:

Agata Wardzała 1 TAK 443,57 zł
Marta Ciurej 4 TEH 311,19 zł
Patrycja Szpala 1 TŻE 275,85 zł

Podziękowanie dla wszystkich Wolontariuszy ZSE-O za pracę, poświęcony czas i wielkie serce
składa Dyrekcja
mgr Alicja Czerwińska-Franek


WOLONTARIUSZ ROKU 2014

Sylwia Kosieniak jest uczennicą klasy maturalnej w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie, osiąga dobre wyniki w nauce, sumiennie wywiązuje się z przydzielonych jej obowiązków oraz z tych, w które sama chętnie się angażuje. Od ponad czterech lat Sylwia jest wolontariuszką w Domu Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach. Jest bardzo zaangażowana w życie pensjonariuszy i całego ośrodka. Pomimo wielu zajęć szkolnych oraz obowiązków domowych Sylwia dwa razy w tygodniu odwiedza mieszkańców DPS-u , poświęcając im każdorazowo około trzech godzin. Pomaga pracownikom w codziennych czynnościach, takich jak karmienie osób, które maja problemy z tą czynnością, pielęgnacja i zabiegi higieniczne osób obłożnie chorych oraz poruszających się przy pomocy sprzętu ortopedycznego. Sylwia stara się ponadto dotrzymywać chorym towarzystwa, zabierać ich na spacer. Kreatywność, którą Sylwia niewątpliwie się wykazuje, pozwala jej na organizowanie dla pensjonariuszy różnych zajęć. Są to rozgrywki w szachy, warcaby, gry planszowe oraz gry i zabawy dostosowane do możliwości psychofizycznych osób, z którymi pracuje. Również zajęcia plastyczne Sylwii cieszą się dużym powodzeniem wśród pensjonariuszy, którzy podczas nich wykonują, np. ozdoby świąteczne z papieru. Sylwia jest również współorganizatorem przedstawień z udziałem mieszkańców DPS-u (obecnie przygotowuje jasełka). Sylwia niezwykle angażuje się w swoją działalność i poświęca osobom potrzebującym wiele czasu i zainteresowania. Cechuje ją jednocześnie skromność. Jak sama mówi, największą nagrodą za pracę w wolontariacie jest uśmiech na twarzach osób potrzebujących. Sylwia, pracując w DPS-ie już od kilku lat, bardzo dobrze zna potrzeby jego mieszkańców i wie, iż czasem tym, co jest ważniejsze dla tych ludzi jest zwykła rozmowa lub potrzymanie za rękę. Na terenie szkoły Sylwia (jak również inni wolontariusze CW "Empatia"), doraźnie pomaga mieszkającej na terenie szkoły emerytowanej nauczycielce. Jest wzorem dla innych wolontariuszy naszego Centrum Wolontariatu.
mgr Justyna Bogusz

GALERIA ZDJĘĆ

100 000 zł na budowę Hospicjum Via Spei w Tarnowie

"Jedyna taka szkoła w Polsce"

Wolontariusze Centrum Wolontariatu "Empatia" działającego w Zespole Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych w Tarnowie przekazali 100 000 zł na budowę Hospicjum Via Spei w Tarnowie ... Wiecej

GALERIA ZDJĘĆ

PRZEKAZANIE KARMY ZEBRANEJ PODCZAS
X Tarnowskiej Akcji Charytatywnej "Przemów ludzkim gestem"

GALERIA ZDJĘĆ

Październik - Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt

W dniach 7 - 31 października 2014 r. na terenie szkół i przedszkoli odbędzie się
X - ta akcja charytatywna "Przemów ludzkim gestem"
Więcej...

MARSZ W OBRONIE PRAW ZWIERZĄT

3 października 2014 r. w ramach Światowego Tygodnia Zwierząt odbył się marsz w obronie zwierząt, którego organizatorem był Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. Uczniowie tarnowskich szkół oraz mieszkańcy miasta wraz ze swoimi pupilami wyruszyli spod pomnika gen. J. Bema i udali się ulicą Wałową na Rynek, gdzie odczytany został protest przeciwko stosowaniu przemocy wobec zwierząt. Następnie uczniowie ZSEO zaprezentowali przygotowane wcześniej hasła, mające zwrócić uwagę na konieczność pomocy zwierzętom. Oto kilka z nich:
-Zerwijmy łańcuchy!
-Zwierzęta to nie rzeczy, nie wyrzucaj ich do śmieci!
-To jak traktujesz bezbronne zwierzęta, świadczy o tym, jakim jesteś człowiekiem!
Po zakończeniu marszu wolontariusze Centrum Wolontariatu Empatia wyruszyli do centrów handlowych i sklepów, by w ramach akcji "Przemów ludzkim gestem" zbierać datki i karmę dla naszych czworonożnych przyjaciół.
mgr Justyna Bogusz

GALERIA ZDJĘĆ

GOŚĆ MIESIĄCA WRZEŚNIA - OTOZ ANIMALS

29 września w ramach Światowego Tygodnia Zwierząt Gościem Miesiąca ZSEO byli przedstawiciele Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals. Towarzystwo zostało założone 3 października 2001. W ubiegłym roku przeprowadziło 2168 interwencji dotyczących niehumanitarnego traktowania zwierząt. Stale prowadzi kampanię "Adoptując mnie, ratujesz mi życie". W roku 2013 Towarzystwu udało się znaleźć nowe domy dla 4141 psów i 1465 kotów. OTOZ Animals prowadzi ponadto działania związane z ochroną zwierząt gospodarskich oraz interweniuje w przypadkach okrucieństwa wobec zwierząt Członkami OTOZ są osoby związane z ruchem ochrony zwierząt w ramach lokalnych organizacji, kierownicy i pracownicy schronisk oraz lekarze weterynarii.
Przedstawiciele Towarzystwa na początku swojego wystąpienia podziękowali za włączanie się w niesienie pomocy zwierzętom poprzez organizację akcji "Przemów ludzkim gestem". Następnie przedstawili prezentację multimedialną dotyczącą przeprowadzonych w ostatnim czasie akcji ratowania koni, psów i kotów z prywatnych gospodarstw. Na zakończenie Goście pokazali, jak wygląda typowy dzień pracy wolontariusza i udzielili wskazówek, w jaki sposób można przyłączyć się do Towarzystwa.

GALERIA ZDJĘĆ

ŚWIATOWY TYDZIEŃ ZWIERZĄT

28 września - 5 października 2014 r.

Organizator:
Zespół Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych w Tarnowie
Centrum Wolontariatu "Empatia"

Współpraca:
Ogólnopolskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami 'Animals"
Tarnowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami
Fundacja "Zmieńmy świat"

Program obchodów Światowego Tygodnia Zwierząt w Tarnowie


Pozwolenie na zbiórkę

Pozwolenie na zbiórkę

mgr Alicja Czerwińska-Franek


PIERWSZE SERDUSZKA EMPATII ROZDANE...

II Gala Empatii zorganizowana przez Centrum Wolontariatu "Empatia" oraz Fundację "Kromka chleba" zgromadziła 3 czerwca 2014 r. w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie wszystkich, którzy w szczególny sposób w ostatnim roku przyczynili się do zbiórki środków na budowę tarnowskiego Hospicjum Via Spei.

W obecności znamienitych Gości - Pani Wiceprezydent Krystyny Latały, Pani Prezes Fundacji "Kromka chleba" Anny Czech, Pani Wizytator Delegatury Kuratorium Hanny Skalskiej oraz Jego Ekscelencji Biskupa Stanisława Salaterskiego została podsumowana II akcja charytatywna "Złotówka na budowę hospicjum". Na symbolicznym czeku przekazano 13 685,01 zł.

W akcji wzięło udział 171 szkół i przedszkoli powiatu tarnowskiego. Dyrektorzy oraz Wolontariusze najbardziej zaangażowanych placówek oświatowych odebrali z rąk Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych Jerzego Sokoły brązowe serduszka "Empatii". Tym symbolem czynienia dobra zostało uhonorowanych: 10 szkół z Tarnowa, 10 szkół z regionu, 5 przedszkoli oraz 5 placówek wyróżniających się działaniami wolontariackimi. Były też dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Fundację "Kromka chleba". Wszyscy zebrani mieli okazję oglądnąć prezentacje Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie oraz Zespołu Szkół w Tuchowie - placówek, które podczas II-ej akcji zebrały najwięcej środków na rzecz budowy hospicjum.

Przez ostatni rok akcję wspierali ponadto Proboszczowie parafii dekanatu tarnowskiego, którym osobiście podziękował Biskup Tarnowski.

Nie zabrakło również dyplomów i podziękowań dla Nauczycieli "Empatii". To właśnie Oni podczas akcji nie szczędząc czasu i energii, dotarli z puszkami do wszystkich szkół i przedszkoli powiatu tarnowskiego. Warto wspomnieć, że grupa nauczycieli aktywnie pracujących w wolontariacie liczy ponad 30 osób. Złote serduszko "Empatii" za 8 lat szczególnego zaangażowania w pracę wolontariacką otrzymał Nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych - Jacek Bednarz. Natomiast komplet trzech serduszek: brązowe, srebrne i złote - otrzymała za całokształt działań w Centrum Wolontariatu "Empatia" - wicedyrektor ZSEO Alicja Czerwińska-Franek.

Niewątpliwą satysfakcję z niesienia bezinteresownej pomocy mieli Wolontariusze "Empatii". Dla 10-ciu najlepszych Fundacja "Kromka chleba" przygotowała upominki. Uczeń klasy 2 Technikum Architektury Krajobrazu - Artur Sosnowski za 227 godzin pracy wolontariackiej odebrał z rąk Pani Prezes Anny Czech rower.

Galę Empatii zakończył koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie.

Centrum Wolontariatu "Empatia" dziękując wszystkim za udział w akcji, zaprasza do kolejnej edycji za rok. Pamiętajmy, że nikt nie powinien pozostawać obojętnym wobec potrzeb ludzi szczególnie chorych i cierpiących.
mgr Alicja Czerwińska-Franek

NAJLEPSI WOLONTARUIUSZE ZSE-O
Placówki oświatowe, którym przyznano Brązowe Serduszka "Empatii"
Placówki oświatowe, które wzięły udział w II-ej akcji charytatywnej ,,Złotówka na budowę Hospicjum Via Spei"
GALERIA ZDJĘĆ

Miarą kultury człowieka, jest jego stosunek do zwierząt

W październiku 2013 roku na odbyła się IX akcja charytatywna "Przemów ludzkim gestem" na rzecz bezdomnych zwierząt.
W wyniku przeprowadzonej akcji zebrano:
8 427 zł 88 gr oraz 849,5 kg karmy
.

W imieniu czworonożnych podopiecznych Fundacji "Zmieńmy świat"

DZIĘKUJEMY

wszystkim Darczyńcom Państwa placówki za dobroć, wrażliwość oraz pomoc chorym i porzuconym zwierzętom. Mamy nadzieję, że dzięki tego typu akcjom częściej będziemy pamiętać o potrzebujących istotach.

Z wyrazami szacunku
Centrum Wolontariatu "Empatia"

Tekst: mgr Alicja Czerwińska-Franek

GALERIA ZDJĘĆ

MARSZ W OBRONIE PRAW ZWIERZĄT

4 października 2013 r. uczniowie i nauczyciele ZSEO wzięli udział w marszu w obronie zwierząt. Zgromadziliśmy się pod pomnikiem generała Bema na ul. Wałowej. Stamtąd przemaszerowaliśmy przez plac Katedralny na Rynek, gdzie wysłuchaliśmy uroczystego manifestu w obronie zwierząt. Akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem uczniów z innych szkół oraz przypadkowych przechodniów. Organizacją marszu zajęła się Pani Wicedyrektor Alicja Czerwińska-Franek.
Tekst: mgr Justyna Bogusz

GALERIA ZDJĘĆ - MARSZ W OBRONIE PRAW ZWIERZĄT
GALERIA ZDJĘĆ - MSZA ZE ZWIERZĘTAMI

Światowy Tydzień Zwierząt w Tarnowie - rozpoczęcie

30 września 2013 r. rozpoczęliśmy w ZSEO obchody Światowego Tygodnia Zwierząt. Zebraliśmy się w szkolnej auli, by przywitać przedstawicieli Samorządów Uczniowskich z tarnowskich szkół oraz wszystkich wolontariuszy SCW "Empatia". Głos zabrali Pan i Pani Dyrektor, którzy podkreślali znaczenie bezinteresownego niesienia pomocy, tym, którzy tego potrzebują. Następnie przedstawiciele Fundacji "Czarna Owca Pana Kota" z Krakowa wygłosili prelekcję "Dlaczego warto pomagać zwierzętom?" Zaprezentowali ponadto film dokumentalny "Powodzięta", pokazujący historię ewakuacji Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt podczas powodzi w Krakowie w maju 2010 r.
Po godzinie 12:00 przenieśliśmy się przed budynek szkoły do parku Sanguszków, by obejrzeć pokaz praktycznego wykorzystania umiejętności psów służbowych. Poprowadził go Pan policjant z Wydziału Prewencji Komendy Policji w Tarnowie. Następnie zobaczyliśmy przygotowany przez Panią Katarzynę Chrobak - psiego psychologa i instruktora szkolenia psów, pokaz tresury zwierząt.
Nad prawidłową organizacją obchodów Światowego Tygodnia Zwierząt czuwała Pani Wicedyrektor Alicja Czerwińska-Franek.
Tekst: mgr Justyna Bogusz

GALERIA ZDJĘĆ

Światowy Tydzień Zwierząt w Tarnowie

Szkolne Centrum Wolontariatu "Empatia" działające w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie oraz Fundacja "Zmieńmy świat" serdecznie zapraszają mieszkańców Tarnowa i okolic do uczestniczenia w obchodach Światowego Tygodnia Zwierząt przypadającego od 30 września do 6 października 2013 r. Data ta ( 4 października ) jest związana z rocznicą śmierci św. Franciszka z Asyżu, uznawanego przez Kościół chrześcijański za patrona zwierząt. Ponadto październik ogłoszony jest Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt. W tym czasie pragniemy zwrócić większą niż zwykle uwagę ludzi na otaczający nas świat zwierząt, zarówno tych żyjących na wolności, jak i milionów domowych ulubieńców. Jest to święto wszystkich zwierząt i ludzi mających życzliwy stosunek do nich. To nie tylko dzień zwierząt domowych, ale każdego zwierzęcia, które zamieszkuje nasze środowisko. Mamy nadzieję, że właśnie taki dzień zmobilizuje nas, aby pomyśleć jak możemy poprawić również im życie. Możemy, np. emitować mniej zanieczyszczeń do powietrza lub nie pozostawiać w różnych miejscach śmieci, którymi zwierzęta mogą się zatruć. W schroniskach i azylach czekają dziesiątki zwierząt, które rozpaczliwie potrzebują naszej uwagi, przyjaźni i opieki. Psy i koty zostały przez ludzi udomowione, a przez to uzależnione od ich dobrej woli - szczególnie te, żyjące w miastach. Pamiętajmy - to nieprawda, że zwierzę domowe wypuszczone "na wolność" poradzi sobie samo. Ma szczęście, jeśli trafi do azylu. Gorzej, gdy nikt się nim nie zainteresuje. Porzucone zwierzaki narażone są na chłód, głód, choroby, samochody, a przede wszystkim na bezdusznych ludzi. Najczęściej czeka je śmierć w męczarniach. Z tej okazji pamiętajmy więc, że zwierzęta odczuwają, podobnie jak człowiek, ból fizyczny, strach i tęsknotę. Szkolne Centrum Wolontariatu "Empatia" ma 9-cioletnie doświadczenie w pracy wolontariackiej. Swoim działaniem czynienia dobra pragniemy zarażać innych, w szczególności młodzież szkolną. Lider Szkolnego Centrum Wolontariatu "Empatia" Alicja Czerwińska-Franek


Zaproszenie dla szkół

Program obchodów Światowego Tygodnia Zwierząt w Tarnowie


POMOGLIŚMY W BUDOWIE HOSPICJUM

Młodzież z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie w dniach 14 - 16 grudnia kwestowała w największych centrach handlowych Tarnowa oraz na placach przykościelnych regionu tarnowskiego. Celem akcji charytatywnej, nad którą patronat objął Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Jeż, było pozyskanie środków na budowę hospicjum "Via Spei". To szlachetne przedsięwzięcie spotkało się ze zrozumieniem ze strony mieszkańców Tarnowa i okolic. Zebrana kwota w wysokości 17 212, 78 zł została wpłacona na konto Fundacji "Kromka chleba".
Szkolne Centrum Wolontariatu "Empatia", którym kieruje Wicedyrektor Szkoły Alicja Czerwińska-Franek aktywnie uczestniczy w wielu akcjach ogólnopolskich, regionalnych i miejskich. Jest organizatorem autorskich akcji, z których najbardziej znaną jest "Przemów ludzkim gestem" - pomoc bezdomnym i chorym zwierzętom.
Cieszy nas fakt, że liczba wolontariuszy wciąż wzrasta - mówi Dyrektor Szkoły Jerzy Sokoła. Na dzień dzisiejszy "Empatia" zrzesza 203 uczniów oraz 21 nauczycieli. Najważniejszy jest zapał do pracy i zrozumienie konieczności niesienia pomocy. Uczenie młodych ludzi jak być empatycznym, jest bardzo ważnym elementem wychowania.
19 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie akcji. Na spotkanie z wolontariuszami przybyła Pani Wiceprezydent Miasta Tarnowa Krystyna Latała, Pani Prezes Fundacji "Kromka chleba" Anna Czech oraz Pan Prezes ZNP Józef Sadowski. Wszyscy wolontariusze otrzymali gorące podziękowania za pracę, a najlepsi z nich otrzymali upominki.
Na zakończenie spotkania szkolny zespół muzyczny wykonał tradycyjne polskie kolędy, wprowadzając zebranych w klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Organizatorzy akcji dziękują wszystkim Ofiarodawcom za wsparcie.

GALERIA ZDJĘĆ: Finał akcji - przekazanie zebranych pieniędzy
GALERIA ZDJĘĆ: Akcja "Wspieramy budowę hospicjum"