Kontrast
A+ A+ A+
Facebook

Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych

im. Tadeusza Kościuszki

w Tarnowie ul. Sanguszków 28
Technikum nr 9 Branżowa Szkoła I stopnia nr 7
Godło Polska

Nasz Gość

Karolina Mochylska

Z okazji Światowego Dnia Turystyki, który przypada na 27 września w Auli ZSEO dbyło się spotkanie z panią Karoliną Mochylską – tarnowianką, podróżniczką, miłośniczką wspinaczek wysokogórskich, która w 2019 roku zdobyła najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro. Nasz gość opowiedział o ubiegłorocznej podróży i wspinaczce, dzieląc się z uczniami ciekawostkami na temat przygotowań do wyprawy, pobytu na Czarnym Lądzie i trudach samej wędrówki na szczyt. Nie zabrakło również pytań o plany na przyszłość. W spotkaniu uczestniczyły klasy 3 TOT, 4 TOT i 1 TT5. Ze względu na specyficzny czas, wydarzenie odbyło się w tzw. reżimie sanitarnym.

Piotr Morawski

W dniu 27 listopada, Fundacja Antyschematy2 oraz ZSEO zorganizowali spotkanie z panem Piotrem Morawskim, który zajmuje się fotografią od ponad 25 lat. Pan Piotr na swoich kadrach zapisuje również nekropolie z ich nostalgiczną i refleksyjną atmosferą. Artysta fotografuje te nagrobki, które na nim samym wywarły największe wrażenie, a w jego pracach dominują wykadrowane elementy nagrobków: figury, ornamenty  i przedstawienia symboliczne.  Autor nie tylko fotografuje stare cmentarze, ale też aktywnie pomaga w ich ochronie i renowacji.  Współpracuje w tym zakresie z wieloma organizacjami i fundacjami.
Pan Piotr Morawski w miesiacu październiku, prowadził w naszej szkole warsztaty fotograficzne zorganizowane przez Fundację Antyschematy 2 i sprawował opiekę merytoryczną nad powstaniem wystawy "Historyczny Tarnów widziany oczami Uczniów".

Anna Pieczarka

W dniu 15 października 2019 r., w ramach inicjatywy ,,Nasz Gość" młodzież ZSEO spotkała się z panią Anną Pieczarką - członkinią Zarządu Województwa Małopolskiego, która opowiedziała o swojej pracy oraz przybliżyła uczniom temat związany z budżetem obywatelskim. ZSEO uczestniczył w jednym z tegorocznych projektów, dlatego młodzież była szczególnie zainteresowana tą kwestią. Następnie w bardzo swobodnej atmosferze pani Pieczarka nawiązała rozmowę z uczniami o ich upodobaniach i odpowiedziała na pytania dotyczące organizacji różnych imprez kulturalnych.

Katarzyna Asińska-Paluch 

W dniu 1 listopada 2019 r., naszą szkołę odwiedził wspaniały gość - Pani Katarzyna Asińska-Paluch. Nasz gość na co dzień pracuje w Narodowym  Instytucie Dziedzictwa, gdzie koordynuje  program Wspólnie Dla Dziedzictwa.  Podczas spotkania Pan Dyrektor oprowadził  gościa  po naszej  zabytkowej szkole. W czasie wspólnych rozmów  otrzymaliśmy od Pani Asińskiej-Paluch  kilka cennych wskazówek jak powinniśmy  dbać o dziedzictwo kulturowe jakim jest siedziba Pałacu Sanguszków, w którym mieści się nasza szkoła. Na koniec spotkania nasz gość podkreślił również, że  dziedzictwo, z którym na co dzień obcujemy i  w którym funkcjonujemy, powinno być  promowane  zarówno w społeczności lokalnej jak i wśród turystów przybywających do naszego miasta .


dr Marcin Chorązki

W dniu 17 grudnia 2018 r. gościliśmy pana dra Marcina Chorązkiego, który wygłosił wykład pt. ,,Utracone dziedzictwo”, nawiązujący do prezentowanej w naszej szkole wystawy „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w dwudziestym wieku”. 

Nasz Gość od dziecka interesował się historią, czytał książki opisujące dzieje Polski i świata, zbierał pamiątki historyczne, podróżował w poszukiwaniu miejsc historycznych, rozmawiał z ludźmi pamiętającymi ciekawe wydarzenia. Pasja historyczna stała się Jego zawodem.

W 1999 r. ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później obronił na tym samym uniwersytecie pracę doktorską pt. ,,Ziemianie województwa krakowskiego w okresie II wojny światowej. Postawy ziemian wobec rzeczywistości wojennej”.

Od 2000 r. pracuje w krakowskim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, badając dokumenty historyczne z lat 1939-1990 na potrzeby śledztw prokuratorskich.

 


Kazimierz Tischner

W dniu 12 grudnia 2018 r "Naszym Gościem" był Kazimierz Tischner, najmłodszy brat ks. Józefa Tischnera. Kazimierz Tischner jest patronem Rodziny Szkół Tischnerowskich, zajmuje się pielęgnowaniem pamięci o ks. Tischnerze i propagowaniem Jego myśli.


do góry